MESA’nın yarım yüzyılı geride kalıyor

A+ A-

Türkiye’de kentleşmenin, dolayısıyla konut ihtiyacının arttığı, ancak inşaat sektöründe kalitenin ve üretim hızının olması gereken düzeye ulaşamadığı bir dönemde kuruldu MESA. ODTÜ'de, İTÜ'de ve yurtdışında öğrenim gören çoğu mimar 6 arkadaş, tam 50 yıl önce, 1969 yılının Mayıs ayında, daha kaliteli konut projeleri üretebilmek için bir araya geldiler.

O günden bugüne MESA, attığı her adımda, ürettiği her metrekarede, hayata geçirdiği her projede, faaliyet gösterdiği her alanda farklılığını ortaya koymak için çabaladı. Projelerinde önemli iki ilkesi olan “kalite” ve “güven”i hep ön planda tuttu. Mükemmeliyetçi bir yaklaşım sergiledi.

Gerçekleştirdiği birçok “ilk” ve “en” ile sektörünün öncü firması oldu. Önemli başarılara imza attı, ilk yıllardan itibaren hâlâ var olan birçok değer yarattı. Her geçen gün büyüyen, gelişen ve başarılara imza atan şirketimizin yarattığı bu değerler, gerek ulusal ve gerekse uluslararası arenada sürekli takdir ve talep gördü, görmeye devam ediyor.

Bunların ışığında müşterilerimizi işimizin “ortağı ‘’olarakkabul ettik… 50 yıl içinde MESA’nın sattığı her evin alıcısına ciddi artı değerler getirmesi bize, yaptığımız projelerin sürekli takipçisi olan müşteriler kazandırdı. MESA’nın konutlarını alanlar biliyorlar ki biz, onlara hiçbir zaman sıkıntılı anlar yaşatmayacağız; evlerini satın aldıktan yıllar sonra da projemizin takipçisi olacağız… Konutlarıyla ilgili yaşayabilecekleri sorunlarda sadece bir telefon mesafesinde, yanlarında olacağız…

“Yap-sat” yaparken de “taahhüt” projelerine girişirken de “güven ve kalite” ilkesini hep sürdürdük, hep bu nedenle verdiğimiz sözleri hep tuttuk. Kimi zaman o sözleri tutabilmek için çok zorlandık, ama her koşulda sözümüzü yerine getirmeyi başardık.

Dolayısıyla MESA olarak geçen yarım yüzyıl içinde “müşteri memnuniyeti” için hedefimiz hep “vermek” oldu. Projelerimizi alıcı kesimlerin memnuniyetini düşünerek yaptık. Böylelikle sürdürülebilir olmayı, markamızı büyütmeyi, güvenilirliğimizi yitirmemeyi başardık… 50 yıl önce tek bir şirket olarak kurulan MESA, uzun yıllardan bu yana büyük bir şirketler topluluğu olarak varlığını sürdürüyor…

MESA'nın kuruluş felsefesinde yer alan “yapılan her işin doğru ve sürdürülebilir olması” yaklaşımı, markalaşma sürecinin de temeli oldu. Bu çerçevede MESA'nın Türkiye'ye ilk kez uygulamalarıyla tanıttığı “çevresiyle konut” (bugünün modern site,uydu kent yaşamları) anlayışı MESA kurumsal kimlik bilincinin ve kültürünün de çok önemli bir paydaşı oldu.

1969'dan bugüne gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirdiği projelerle MESA, bugün önemli bir marka olmanın da ötesinde bir “yaşam markası” ve bu onu rakiplerinden ayıran en büyük özelliği.

MESA’nın inşaat politikasında amaç, hiçbir zaman sadece bina üretmek olmadı. 50 yıl önce “yaşam alanları” oluşturmaya yönelik çalışmalarla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik; yalnızca konut yapmadık yeni bir “hayat tarzı” oluşturduk. Hedef alıcı kesimin beklentileri ile uyumlu projeler MESA’nın vazgeçilmez birçok ilkeleri arasına yerleşti.